Memur ve emeklilerin zam oranı bugün belli oluyor! 3 uzmandan çarpıcı tahmin

Milyonlarca memur ve emeklinin yılın ilk 6 ayına ilişkin alacakları zam farkı bugün belli oluyor. TÜİK saat 10.00’da haziran ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak. Peki beklenti ne? Memur ve emekliler ne kadar enflasyon farkı alacak? En düşük emekli maaşı için tahminler ne? Konuyla ilgili 3 uzman isim beklentilerini milliyet.com.tr’ye açıkladı.

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Milyonlarca memur ve emekli haziran ayı enflasyon verisini bekliyor. Ocak-Mayıs ayları kümülatif enflasyon verisi yüzde 22.72 olarak açıklandı. Haziran ayı enflasyonu ile beraber 6 aylık enflasyon farkı yüzde 25-26 civarında olacak.

‘5 PUANLIK ERİME SÖZ KONUSU’

SSK ve Bağkur emeklileri yüzde 25’lik bir fark alacaklar. Memur ve memur emeklileri ise yüzde 20 civarında zam alacaklar. Toplu sözleşme zammından kaynaklı 5 puanlık bir erime söz konusu.

REFAH PAYI İHTİMALİ MASADAN KALKTI MI?

Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, refah payı ile ilgili bir çalışma olmadığını söyledi. Önceki dönemlerde refah payı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından duyurulmuştu. O yüzden enflasyonu bekleyelim. Eğer bir sürpriz olur ve enflasyon çok düşük çıkarsa biraz daha fazla artış yapılabilir.

MAAŞ ZAMLARI EŞİTLENECEK Mİ?

Bir önceki dönemlerde hep SSK, Bağkur emeklileri lehine maaş zamları eşitlenmişti. Çünkü geçen dönemlerde toplu sözleşme zammı yüksekti ve memur ile memur emeklileri yüksek zam almıştı.

Bu dönemde de memur emeklileri ile SSK ve Bağkur emeklilerin maaş zamları eşitlenebilir ancak memurlara ilişkin bir zam eşitlemesi olacağını düşünmüyorum. Seyyanen zam artışıyla birlikte memurların maaş farkı, özel sektör ve emeklilere göre açıldı.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

En düşük emekli maaşı 10 bin TL üzerinden yüzde 25’lik enflasyon farkı ile hesaplandığında 12 bin 500 TL yapar ancak ben refah payı artışı ile beraber 15 bin TL civarına yükselebileceğini düşünüyorum. Benim beklentim 15 bin TL civarı diyebiliriz.”

SGK UZMANI EMİN YILMAZ: KÖK AYLIKLARA %25,81 ZAM YAPILACAK

SGK Uzmanı Emin Yılmaz şu ifadeleri kullandı: “İlk beş aylık enflasyon verisi %22,72 olarak kesinleşti diyebiliriz. Haziran ayı enflasyonunun Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre tahmini %2,52 oranında çıkması beklenmektedir. O zaman ilk 6 aylık veri %25,81 civarında oluşacağından ötürü bu rakam SSK ve Bağkur emeklilerinin kök aylıklarına yapılacak maaş farkını temsil etmektedir.

Memur ve memur emeklilerininki ise toplu sözleşme ile belirlenmektedir. Orada da toplu sözleşme iki yıllığına imzalanmış ve 2024 ilk yarıyılında %15, ikinci yarıyılı için %10 olarak imza altına alınmıştı. Bu kapsamda memur ve memur emeklileri 20,34 oranında zam farkı alacaklar.

‘MEMURLAR İÇİN BİR EŞİTLEME OLMAYACAK’

2023 yılı Temmuz ayında memurlara verilen 8.077 TL’lik seyyanen zam memur emeklilerine verilmemişti. Telafi olarak onun yerine memur emeklisi ve SSK, Bağkur emeklilerinin zam oranları eşitlenmişti. Daha da geriye gidersek memur dahil bütün emeklilerin zam oranlarının önceki dönemlerde eşitlendiğini defalarca görmüştük.

Bu dönemde ise memur emeklileri ile SSK ve Bağkur emeklilerinin zam oranları eşitlenebilir. Memurlar için bir eşitleme durumu söz konusu olmayacaktır.

‘EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 12 BİN 581 TL’YE ÇIKABİLİR’

%25,81 olarak beklenen 6 aylık enflasyon farkı üzerinden hesapladığımızda en düşük emekli maaşı 10 bin TL’den 12.581 TL’ye çıkacaktır. Ancak bunun için bir yasal düzenleme gerektiğini vurgulamak isterim.”

YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR AHMET KURTULUŞ: 12 BİN 500 İLE 13 BİN TL ARASINA ÇIKABİLİR

Konuyla ilgili Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş şu ifadeleri kullandı: “Şu anda 10 bin TL olan en düşük SSK ve Bağkur emeklisi maaşının 12 bin 500 TL ile 13 bin TL arası bir rakama yükseltilmesi bekleniyor. Bunun yanı sıra en düşük memur emeklisi maaşı 17 bin 694 TL’den, herhangi bir refah payı artışı olmaması halinde 21 bin 292 TL’ye yükselecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir